Honnan tudhatom, hogy jól döntök? A jó döntés titka.
Egy ember életében igazán meghatározó dolog a döntés. Életünk igazából döntések lánc-sorozata. Minden cselekvés előtt, minden kézmozdulat előtt egy döntést hozunk. Az ember hajlamos egyes döntéseket fontosabbnak hinni, mint például a pályaválasztás, a párválasztás, családalapítás, üzleti ajánlatok elbírálása, 2 autó közötti választás és még ezernyi több olyan döntés van, az életünkben, amit magasabbra emelünk a többitől.
Ezeket a döntéseket azért érezzük súlyosabbnak, mert jelenlegi értékrendszerünkben kiemelten fontos dolgok további sorsát tudjuk befolyásolni velük. Pontosan a ránk nehezedő súly miatt többször újra és újra gondoljuk ezeket a döntéseket.:
„Vajon jól döntöttem?”
„Biztosan jobb lett volna, ha nem így döntök!”
„Ez egy rossz döntés volt”.
Ezek a gondolatok vagy több esetben ki is mondott szavak, mindannyiunknak ismerősek lehetnek. Pontosan ezért sokan, félünk is a döntésektől és halogatjuk őket. Félünk, hogy nehogy rosszul döntsünk. De, mitől is félünk pontosan? Mitől rossz egy döntés? Mikor mondjuk azt, hogy "rosszul döntöttem"?
Vegyünk egy példát: családapa, döntés előtt áll. Újszülött érkezik a családba és a ház már túl kicsi. Az élet döntés elé állította. Hitel-újház, biztonság-szűklakás, ezek az alapvető lehetőségek, de téves azt hinni, hogy csak ezek vannak. A kreativitásunkat használva, rá kell jönnünk, hogy mindig van még egy lehetőség, még egy opció. De akkor mi a jó döntés? Hogyan döntsünk jól? A válasz erre remek ugyanis egy Döntés nem lehet rossz.
Nincs rossz döntés. Nem létezik, olyan, mivel lehetetlen.
Valaki döntés előtt áll akkor abban a pillanatban ő számításokat végez, gondolkodik és megítél minden információt, ami körülötte van. Majd ezekből összesítve megszületik neki egy döntés. Az a döntés számára a "jó döntés." Ő számolta ki magának, ha nem lenne jó döntés, akkor választana valami mást, de ő még is ezt választja, mert az a "jó döntés" számára.
Amikor valaki dönt, azért dönt, úgy mert jónak látja. Nincs értelme visszanézni, hogy „ó akkor rosszul döntöttem”, mivel akkor abban a pillanatban nem döntött rosszul, hiszen azért választotta azt, mert látta, hogy ez a "jó döntés".
Csak próbáljon meg valaki rossz döntést, hozni. NEM LEHET. LEHETETLEN! Bármire döntünk, azért döntünk rá, mert végig gondoljuk és jónak látszik.
Ha valaki direkt rosszul akar dönteni (bár miért tenne ilyet de), akkor is jól fog dönteni mivel úgy látja jónak, hogy most „rosszul” kell döntenem, de ezzel már a döntése egyből, a pillanatban „helyessé” válik.
Csak is visszatekintve tudjuk rá mondani döntéseinkre, hogy „ez rossz döntés” volt. De annak mi értelme? A "most"-ban élünk. S a jelenben éltünk akkor is, amikor döntöttünk. Akkor azért hoztuk meg azt a döntést, mert az volt a "jó döntés" abban a pillanatban. S felesleges tovább rágódni rajta, bármi is történik.
Gondolkozzunk mindig az adott döntésünkön és ne a már meghozottakon vagy éppen az előttünk állókon!
Most döntesz s nem tegnap, nem holnap. A "most"-ban csak jó döntés létezik.
(A fentebb említett példából az apuka helyében nem tudunk dönteni, csak ő látja, az adott körülményekből mi a helyes döntés a szituációjában. Megnyugodhatunk, nem fog tudni rosszul dönteni.)
Ha tetszett a cikk akkor nyomj egy lákjot! Iratkozz fel hírlevelünkre!