top of page

Könyv 23

Csaknem egy egész óra eltelt, mire az észak-dániai katasztrófa híre eljutott Washingtonba, s újabb fél óra, mire az első hírek megérkeztek a Winfield House-ba, a Nagy-Britanniába delegált amerikai nagykövet hivatalos rezidenciájára. A késői óra ellenére – Londonban éjjel negyed négy, Washingtonban este negyed tizenegy volt – Robert Halton dolgozószobája íróasztalánál ült, ahonnan egész éjjel egy tapodtat sem mozdult, mert szüntelenül a Fehér Házból érkező hírekre várt. Bár már órák óta várta a hívást, a telefoncsörgésre úgy ugrott fel, mintha egy puskát sütöttek volna el a füle mellett. Amikor fölkapta a kagylót, egy pillanatra Elizabeth sírását vélte hallani. Bizonyára valami interferencia keletkezett a vonalban, vagy ő hallucinált, gondolta később, mert a telefonban nem lánya, hanem Cyrus Mansfield, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója szólalt meg.

Mansfield megfontolt üdvözlő szavaiból rögtön tudta, hogy a dániai hírek kedvezőtlenek, de arra, amit ezután hallani kényszerült, senki sem készítette föl előre. Gabriel Allont és egyiptomi forrását Koppenhágából az ország északi részére irányították. Egy északi-tengeri eldugott kis nyaralóban baleset történt, amelynek körülményeit eddig még nem sikerült tisztázni. A robbanás során legalább három ember életét vesztette. Amíg a dán szemlebizottság meg nem érkezik, nem lehet megállapítani, hogy Elizabeth Halton a halottak között van-e, fejezte be jelentését Mansfield.

Az éjszaka hátralevő részében Robert Haltonnak újabb kínokon kellett átmennie. Cyrus Mansfield őrületes rendszerességgel hívta, és minden fejleményről a legapróbb részletekig beszámolt. Mint az ilyen helyzetekben lenni szokott, az információk nagy része ellentmondásos volt, s hamarosan bebizonyosodott, hogy téves. Haltont először arról értesítették, hogy három holttestet találtak a házban, majd harminc perccel később arról értesült, hogy a halottak száma négy. Mansfield azt is mondta, hogy bizonyítékot találtak Elizabeth dániai tartózkodására. Azt gyanítják, hogy még mindig ott van. Tűzpárbaj volt. Allon halálosan megsebesült. Allont megölték.

Végül amikor a Regent Park fölött a szürke hajnal felvirradt – londoni idő szerint reggel 7 óra 5-kor –, maga az elnök telefonált, és arról értesítette a nagykövetet, hogy a dán tűzoltók az elszenesedett romok alatt csupán három holttestet találtak. Gabriel Allon állítása szerint, aki ugyan megsérült, de nagyon is él, a halottak közül két személy – egy nő és egy férfi – terrorista, a harmadik pedig Ibrahim Faváz, az egyiptomi forrás. A Nemzetbiztonsági Tanács, az FBI, a Cl A és a Külügyminisztérium egyöntetűen azt feltételezi, hogy Elizabeth Halton még mindig életben van, s hatalmas erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a határidő lejártáig, sőt annak lejárta után is elérjék a fogoly szabadon bocsátását. Robert Halton letette a telefont, és térdre rogyva elkeseredett hálaadó imádságba fogott. Föltápászkodott, és kiszédelgett a fürdőszobába, ahol hányni kezdett.

A kíntól és fájdalomtól megmerevedett testtel hosszú percekig feküdt a márványkövön. Hová lettél, Robert Halton ? – kérdezte magában. Hová lett az újító szellemű üzletember, aki a kis olajvállalatot multinacionális energiaipari konglomerátummá változtatta? Hová lett a férfi, aki lányát féltve sztoikus belenyugvással fogadta szeretett felesége halálát? Hol van a férfi, aki minden esélyessel szemben bejuttatta legjobb barátját a Fehér Házba? Eltűnt. Azt az embert a lányával együtt elrabolták a terroristák.

Föltápászkodott, megmosta a száját, és visszatért az irodájába. Már péntek reggel van, és mire lemegy a nap, a lánya meghal. Robert Carlyle Halton, a milliárdos és szürke eminenciás, tehetetlenül figyelte, amint az egyesített amerikai hírszerzési, diplomáciai és rendőrhatóságok európai és közel-keleti társszervezeteikkel karöltve hiába kutatnak a lánya után. Tétlenül hallgatta üres fogadkozásaikat, hogy Elizabeth élve hazakerül. Elege lett a tétlenkedésből. Azt az egy fegyvert fogja bevetni, ami a rendelkezésére áll, és amiből a dzsihádisták is értenek. A tett, amire készült, hazaárulásnak minősülhet, mert amit a terroristák kezébe ad, azt később az Egyesült Államok és szövetségesei ellen fordíthatják. Ha a hazaárulás a szükséges eszköz lánya visszaszerzésére, Robert Halton kész árulóvá válni, ha csak néhány órára is.

Higgadtan odasétált az íróasztalához, és leült a számítógéphez. Egy pillanatra azt képzelte, hogy nem tehetetlen, kínlódó apa, hanem az egykori magabiztos és határozott vezérigazgató és mágnás. Egy kattintással előhívta a levelet, amelyet a válság első hetében írt meg, s erre a pillanatra tartogatott. Átfutotta a szárazon megfogalmazott szöveget: Jelen körülmények között… nem folytathatom tovább tevékenységemet az Ön londoni nagyköveteként… nagy kitüntetés és öröm volt az Ön szolgálatában állni… Robert Carlyle Halton… Átdátumozta, elindította a nyomtatást, és nézte, ahogy a papír rácsúszik az asztalára. Miután ellátta kézjegyével, a levelet belehelyezte a faxgépbe. Egyelőre azonban nem küldte el, mert még néhány más ügyet is el kellett intéznie.

Fölemelte a kagylót, és egy helyi számot tárcsázott. A hívás a brit miniszterelnök Downing Street 10. alatti rezidenciájára futott be, és Olivér Gibbons, a miniszterelnök kabinetfőnöke azonnal fogadta is. Halton és Gibbons az elmúlt hetekben már sokat beszélt egymással, ezért a formaságokat elkerülték. Halton annyit mondott, hogy sürgősen beszélnie kell a miniszterelnökkel, Gibbons pedig azt válaszolta, hogy a miniszterelnök éppen reggeli megbeszélését tartja, és húsz percig még nem elérhető. A megbeszélés a tervezettnél hamarabb véget ért, mert tizenkét perc múlva maga a miniszterelnök telefonált.

– Elkeseredett lépést készülök tenni, és annyit szeretnék tudni, vajon számíthatok-e arra, hogy ön és hatóságai lehetővé teszik ezt a lépésemet – mondta a nagykövet.

Az ezt követő beszélgetés rövid és tárgyilagos hangnemben folyt. Később, a hivatalos szemle során sokat vetett a latba, hogy csak hat percig tartott. A beszélgetés végén a miniszterelnök ígéretet tett Haltonnak arra, hogy a brit rendőrség és hírszerzési ügynökségek minden szükséges lépést megtesznek a nagykövet törekvései érdekében. A nagykövet megköszönte a miniszterelnök segítségét, majd fölhívta a saját nagykövetségét. A telefont Stephen Barnes, a helyettes szóvivő vette fel. Felettese, Jack Hammond meghalt a Hyde Park-i szerencsétlenségben. Barnest előléptették, és a válság során a nagykövetség szóvivőjeként szakszerűen helyt is állt.

– Steve! Nyilatkozatot kell tennem a sajtónak. Szeretném, ha inkább itt, a Winfield House-ban, és nem a nagykövetségen kellene lebonyolítani. Nagyon fontos bejelentés lesz. A csatornákat, különös tekintettel az európai és arab műholdas csatornákra, értesíteni kell, hogy élőben és egészben adják le.

– Mikor?

– Déli tizenkettő megfelelő lenne. El tudja addigra intézni?

– Semmi gond – válaszolta Barnes – Kell valamihez vázlatot készítenem?

– Nem szükséges. Ez alkalommal szöveg nélkül is elboldogulok. Viszont szükségem volna rá, hogy a terepet előkészítse.

– Hogyan?

– Van valamilyen kapcsolata az al-Dzsazírával?

Barnes igennel válaszolt. Az al-Dzsazíra londoni irodavezetőjét néhányszor már meghívta ebédre azzal a szándékkal, hogy rávegye a csatornát, ne sugározza az al-Kaida propagandaüzeneteit.

– Hívja föl a barátját! Szivárogtassa ki, hogy ajánlatot készülök tenni az emberrablóknak!

– Milyen ajánlatot?

– Olyan ajánlatot, amit nem utasíthatnak vissza.

– Van még valami, amiről tudnom kell, nagykövet úr?

– Lemondok a posztomról, Steve. Kérem, szólítson Bobnak!

– Igenis, nagykövet úr.

Halton letette a telefont, fölállt, bement a hálószobájába, lezuhanyozott és átöltözött. Többé már nem Robert Halton nagykövet, elkeseredett és megtört amerikai diplomata volt, akinek nincs más választása, mint tehetetlenül végignézni a tulajdon lánya halálát. Újra a milliárdos és szürke eminenciás Robert Carlyle Haltonná vált, aki vissza fogja szerezni Elizabethet, még ha az egész vagyonát is oda kell dobnia érte.


Kiemelt cikkeink
Előző cikkeink
Bejegyzések hamarosan
Kövess minket!
Kövessen minket
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page